Невідкладна ЛОР-допомога надається при різноманітних ускладненнях. Це і гайморити та етмоїдити, патології вуха, ускладнення від отитів, запалення гортані. До невідкладних станів належать і травми ЛОР-органів такі як переломи кісток. Фактичне кожне ушкодження чи ускладнення потребує невідкладної медичної допомоги і навіть оперативного втручання.
Основні ушкодження при яких необхідна невідкладна допомога
Сторонні тіла у вусі
Сторонні предмети у слуховому проході це не рідкість як у дітей, так і дорослих. Проте якщо малюки сторонні тіла засовують самостійно під час розваг, то у старших людей це трапляється випадково.
У вуха потрапляють органічні та неорганічні тіла, можуть лежати там вільно або нерухомо. Форма тіла також різна. Якщо це зерно, квасоля чи кукурудза, то небезпека полягає в тому, що при зволоженні вони набухати й закривають слуховий прохід. При травмах стороннє тіло може потрапити не лише у зовнішнє вухо, але й внутрішнє чи середнє.
Потрапляють до вух комахи, вважається стороннім тілом і сірчана пробка.
Діагностувати чужорідне тіло у вусі не складно, а от видаляти його повинен лише фахівець. Лікар невідкладно оглядає хворого та приймає рішення, як і чим його діставати. Спроби дістати сторонній предмет із вуха не спеціалістом може призвести до ускладнень або заштовхування його ще глибше.
У дорослих сторонні тіла видаляють без знеболювання вушним пінцетом, а от у дітей лише під наркозом. Іноді необхідна й операція.
Сторонні тіла у носі
Сторонні тіла у носі – не дивина. Особливо у дітей. Малюки, граючись. засовують до носа різні дрібні частинки – це може бути папір, і кісточки вишні, деталі іграшок та зернові. У дорослих сторонні тіла проникають до носа в результаті вогнепальних поранень.
В порожнині носа такі тіла можуть перебувати навіть до кількох років і провокують тим самим риноліт. Риноскопія допомагає виявити чужорідні тіла у носі. Видаляти їх потрібно
Ушкодження барабанної перетинки
Такі травми можна отримати в результаті удару по вуху рукою, в результаті вибухової хвилі, при видаленні стороннього тіла, при колупанні у вусі. При таких ушкодженнях у людини сильні болі у вусі, шум та погіршення слуху. Виникає запаморочення, які іноді супроводжуються кровотечами. При таких ушкодженнях надається перша невідкладна допомога – введенням слуховий прохід ватної кульки, змоченої борним спиртом. Потрібно бути обережними, аби не занести інфекцію у вухо.
Переломи кісток носа
Це і вивихи, і тріщини, переломи кісток без зміщення і зі зміщенням. Все залежить як прийшовся удар – спереду чи збоку. Такі удари можуть супроводжуватися переломами носа або вивихами хряща. При таких травмах у людей виникає нудота, блювання, втрата свідомості.
В такому випадку лікар повинен зупинити кров, накласти пов’язку, призначити кровоспинні і знеболювальні. Потрібно звернутися до невропатолога та окуліста. Неодмінно потрібно йти до отоларинголога.
У разі проблем одразу звертайтеся до фахівців ЛОР-фоніатр клініки Тетяни Атаманюк.