Найбільш поширеними захворюваннями носа є риніти, синусити та гайморит. Ці хвороби приносять людині значний дискомфорт і можуть спричинити серйозні ускладнення. Тому, при виявленні підозрілих симптомів, варто не зволікати і при першій нагоді звернутися до лікаря, який визначить першопричину хвороби та призначить лікування.
Захворювання носа можуть бути викликані різними причинами.

Вроджені патології носа.
Це одна з найпоширеніших причин захворювання носа. У багатьох людей трохи викривлена ​​носова перегородка, що в більшості випадків не приводить до гострих проблем. Але зустрічаються сильні деформації носової перегородки, які звужують носові ходи і призводять до хронічних захворювань. У більшості випадків проблема викривлення носової перегородки вирішується хірургічним шляхом.

Захворювання носа внаслідок травм.
Травма носа (закрита, відкрита, зі зміщенням кісткових уламків, без зміщення і т.д) призводить до набряку і гематоми.

Інфекційні та вірусні захворювання носа.

Це найпоширеніша причина. До таких захворювань належать риніти. Синусити, гайморити, фронтити і ін.
Риніт – запалення слизової оболонки носа (нежить). Симптоми – чхання, слизові виділення з носа, сльозоточивість. Іноді риніт переходить в хронічну форму, при якій знижується нюх і наявний значний набряк слизової оболонки носа.
Синусит – запалення навколоносових пазух. Причина: інфекції або алергія. Симптоми: закладеності носа, головний біль, температура, відчуття тиску на очі, втрата нюху, іноді зубний біль і набряк обличчя. Лікують за допомогою пункційного дренування навколоносових пазух, антибіотиками та ін. Методами.

Всі синусити вимагають екстреного лікування, так як гній з пазух може потрапити в прилеглі тканини і мозок, що загрожує серйозними захворюваннями.

Поліпи – розростання слизової оболонки носа, яка перекриває носові ходи і блокує отвори навколоносових пазух, сто веде до утрудненого дихання. Симптоми: закладеність носа, хвороби носоглотки, гугнявий голос, порушення нюху і слуху. У більшості випадків застосовується оперативне лікування. Якщо поліпи виявлені на ранніх стадіях – можливе лікування протизапальними і антигістамінними препаратами.

Склерома – хронічне захворювання слизової оболонки носа. Розвивається протягом декількох років і призводить до атрофічних змін слизової оболонки. Носові ходи звужуються, дихання стає утрудненим. Симптоми: закладеність носа, сонливість, занепад сил, головні болі. Лікування, як правило, медикаментозно і інгаляціями.