Вузлики на голосових зв’язках – це доброякісні утворення, які виникають внаслідок надмірного навантаження на голосовий апарат. Найпоширенішим симптомом вузликів є охриплість голосу.

Охриплість голосу

Охриплість голосу – це найпоширеніший симптом вузликів на голосових зв’язках. Вона може бути різного ступеня вираженості, від легкої хрипоти до повної втрати голосу. Охриплість часто посилюється при тривалому розмові, співі або крику.

Інші симптоми

Крім охриплості, вузлики на голосових зв’язках можуть супроводжуватися такими симптомами:

Причини виникнення

Вузлики на голосових зв’язках виникають внаслідок надмірного навантаження на голосовий апарат. 

До факторів, які можуть сприяти їх розвитку, відносяться:

Лікування

Лікування вузликів на голосових зв’язках залежить від ступеня їх вираженості та наявності інших захворювань. У більшості випадків лікування проводиться консервативними методами.

Консервативне лікування

Консервативне лікування вузликів на голосових зв’язках включає:

Голосова терапія

Голосова терапія – це основний метод лікування вузликів на голосових зв’язках. Під час голосової терапії логопед навчає пацієнта правильному використанню голосового апарату для утворення звуку.

Відмова від куріння

Куріння є одним з основних факторів, що сприяють розвитку вузликів на голосових зв’язках. Тому відмова від куріння є важливим етапом лікування.

Лікування ГЕРХ

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) може викликати додатковий набряк і запалення голосових зв’язок, погіршуючи симптоми вузликів. Тому при наявності ГЕРХ необхідно її лікування.

Уникнення крику

Крик – це сильне навантаження на голосові зв’язки, яке може призвести до їх травмування. Тому при наявності вузликів на голосових зв’язках необхідно уникати крику.

Хірургічне лікування

У разі неефективності консервативного лікування може бути показано хірургічне видалення вузликів. Хірургічне лікування проводиться під загальним наркозом.

Післяопераційне лікування

Після операції з видалення вузликів на голосових зв’язках необхідно дотримуватися голосового спокою. Це означає, що пацієнт повинен уникати розмов, співу та крику. Також необхідно регулярно відвідувати логопеда для проведення голосової терапії.