Напевно немає людини, яка б ніколи не стикалась з такими неприємними симптомами, як кашель, насмарк, головний біль чи закладеність носа. То ж розберемось детальніше з останнім з них.

Закладеність носа – досить неприємна проблема, з якою можуть зіткнутися люди різного віку. Це стан, коли в носових ходах виникає перешкода або опір, що ускладнює нормальне дихання. А це, погодьтеся, неймовірно дратує і значно погіршує якість життя. Вона може бути викликана різними факторами, про які й дізнаємося далі.

Закладеність носа може бути частковою або повною. У першому випадку людина може дихати, але з труднощами. Найчастіше перекрита одна ніздря, а інша функціонує нормально. У другому випадку виникає сильна закладеність носа, при якій носове дихання неможливе.

Що ж викликає такий стан?

Одним з найпоширеніших факторів, що спричиняють закладеність носа, є алергії. Алергічний риніт – це стан, при якому носова слизова оболонка стає запаленою та набряклою від реакції на алергени, такі як пилок, шерсть тварин, пил, пліснява тощо. Це може призводити до закладеності носа, крім інших симптомів, таких як кашель, чхання, свербіж в очах та носі, сльозотеча тощо. 

Інфекції верхніх дихальних шляхів теж можуть спричиняти закладеність носа. Коли людина хворіє на простуду або грип, вона може відчувати це паралельно з іншими симптомами, такими як кашель, головний біль, біль у горлі тощо. 

Також цей неприємний симптом можуть спровокувати запальні хвороби.

Чому закладеність носа може продовжуватись доволі тривалий час? 

Хронічний риніт – це тривале запалення носових ходів, яке може спричинити закладеність носа. Це може бути спричинено різними факторами, такими як інфекції, алергії, проблеми зі слизовою оболонкою носа, анатомічні аномалії та інші медичні стани.

Збільшення аденоїдів – це часте захворювання у дітей, при якому лімфоїдна тканина перешкоджає нормальному проходженню повітря через носові ходи. Це створює сприятливі умови для бактерій та розвитку запалення. Особливості цього захворювання включають необхідність дихати через ніс, що призводить до сухості губ та постійно відкритого рота, а також гугнявості. Крім того, під час ночі закладеність носа посилюється, що супроводжується хропінням та зниженням якості сну.

Іншою причиною закладеності носа можуть бути поліпи – або м’які, безболісні вирости, які можуть з’являтися в носі. Ці поліпи можуть бути спричинені хронічними захворюваннями, такими як хронічний риніт, про який уже згадувалось. При наявності поліпів виникають подібні до симптомів аденоїдів порушення, але є характерна відмінність – погіршення видиху при відносно нормальному вдиху. Крім цього, постійно відмічаються слизові виділення з носа, які можуть стікати по задній стінці глотки і викликати сухий кашель та першіння у горлі, серед інших симптомів.

Окрім хвороб закладеність можуть викликати такі повсякденні речі, як:

Що ж робити? 

При тривалих симптомах обов’язково варто звернутись до лікаря, адже вчасно невилікувана хвороба може прогресувати, поширюватись та вражати інші ділянки та і загалом бути небезпечною для здоров’я чи навіть життя !

Зазвичай при закладеності носа застосовують спреї та каплі, а також промивання носа, проте не варто займатись самолікуванням, адже неправильне використання ліків може призвести до ускладнень. Якщо використовувати судинозвужувальні краплі в надмірних кількостях або не дотримуватися рекомендованої схеми застосування, то можуть виникнути такі симптоми, як зниження або підвищення тиску, блідість, сонливість і непритомність. Набагато небезпечнішими можуть бути наслідки тривалого застосування крапель.

Чи можливо полегшити симптом в домашніх умовах? 

То ж будьте здорові та пам’ятайте, що завжди можна звернутись до лікаря та ефективно боротись з вашою проблемою!